Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Egy kisbaba szükségleteinek felismerése és kielégítése kezdetekben azonban kihívásokkal teli lehet. A babamasszázs módszerének elsajátításával és rendszeres alkalmazásával szülőként a kezedben lesz egy varázseszköz, amivel számos probléma megelőzhetővé és könnyen orvosolhatóvá válik.
Utazzunk egy kicsit vissza az időben! A csecsemőmasszázs a világ számos táján ősidők óta jelen van az emberiség történetében, édesanyák alkalmazzák gyermekeiken, generációról generációra továbbadva azt a tudást, amivel gyermekük testi-lelki egészségét támogathatják. Ezzel életre szóló ajándékban részesítik őket nap, mint nap: szeretetben és biztonságban, amely élmények meghatározzák gyermekük későbbi életét.
Mit adhat a babamasszázs?
A masszázs által kapott érintések mind szeretetet, biztonságot sugároznak, a baba azt érezheti, amit sok ideig az anyaméhben őt körülvette. Az érintésen keresztüli kommunikáció egy olyan nyelv, amit minden kisbaba megért, nem véletlen, hiszen az anyaméhben elsőként kifejlődő érzékünk. Az idegrendszer és a bőrszövet is ugyanabból a szövetrétegből, az ectodermából alakul ki. Így könnyen megérthető az, amit a tudomány számos alkalommal alátámasztott, hogy az érintési ingereknek kulcsfontosságú szerepük van az idegrendszer és az agy fejlődésében.
Vimala McClure az a hölgy, akinek köszönhető a csecsemőmasszázs módszerének rendszerbe foglalása, egy szakmai program összeállítása és annak a lehetőségnek a megteremtése, hogy a Nemzetközi Csecsemőmasszázs Egyesülethez (International Association of Infant Massage) csatlakozott országokban a módszert világszerte ugyanúgy oktatják.
Az első életév minden szempontból meghatározó, így a babamasszázst is 0-1 év között alkalmazzuk. Célszerű minél hamarabb megtanulni, akár már a várandósság alatt, hogy hamar a mindennapjaitok természetes részét képezhesse és részesülhessetek jótékony hatásaiból. Ezeket négy alapkategóriába sorolhatjuk:
Relaxáció:
- Javulhatnak a baba alvási szokásai, tudatállapotainak szabályozottsága.
- Fokozódik az önmegnyugtató képessége, a környezeti hatásokkal szembeni ellenállóképessége.
- Megfigyelhető az izomtónus normalizálódása.
- Csökkenti a stresszhormonok (kortizol, adrenalin) szintjét.
- Az antistressz hormonszintet (oxitocin, szerotonin) növeli.
Stimuláció:
- Növekedik az izomzat, ami kihat a mozgásfejlődésre.
- Javulnak a tanulási képességek.
- A babamasszázsban az összes érzékszerv részt vesz, így ezek működése összehangolódik.
- Elősegíti az idegrendszer érését, támogatja a neuronok közti kapcsolatok kialakulását.
- Segít a testtudatosság kialakításában.
- Stimulálja a keringési-, emésztési-, hormonális-, immun-, nyirok-, légző-, koordináció és egyensúlyrendszereket.
Megkönnyebbülés:
- Enyhítheti és megelőzheti a hasfájás tüneteit. Segíti a bélgázok és széklet kiürülését, a közérzet javulását. Külön erre alkalmazható a speciális hasfájás-masszázs mozdulatsor.
- Általánosan csillapítja a fájdalmat, így jól működik fogzási fájdalmak vagy izomfeszültség csökkentésében.
Kölcsönhatások:
- Támogatja a verbális/nonverbális kommunikáció fejlődését és az utánzás képességét.
- Minőségi időtöltés, melynek során osztatlan figyelemben részesíted kisbabádat.
- A rendszeres, minden napos masszázs hozzájárulhat a baba napirendjének kialakításához.
- Erősíti, támogatja a kötődést, a biztonságos kötődés kialakulását.
- Segíti az érzelmi és értelmi intelligencia fejlődését, a szeretet, tolerancia és empátia képességét.
- Hatékony akkor is, ha a kisbaba születése esetleg nem volt komplikációmentes, elősegíti a külvilághoz való alkalmazkodást a születést követően.
- Csökkentheti a szoptatással kapcsolatos nehézségeket, támogatja az anyával való összhang megtalálását.
A babamasszázs nem csak a babának hasznos. Szülőként benned is csökken a stresszhormonok szintje és nő a „boldogsághormonoké”, amely utóbbiak a kötődés erősítésében is szerepet játszanak.
Megerősödhetsz szülői kompetenciádban azáltal, hogy jobban megismerheted kisbabád jelzéseit és ennek megfelelően válaszkészen tudsz rájuk reagálni. Apukáknak is remek lehetőség a babához való kapcsolódásra, a babamasszázs lehet egy minden napos, közös családi program
A babamasszázs módszere négy alkalom alatt sajátítható el, akár az otthonod kényelmében is, ezalatt építjük fel a teljes testet felölelő mozdulatsort, folyamatos ismétlésekkel. A legjobb benne, hogy semmit sem tudsz rosszul csinálni – jót viszont annál többet! A babamasszázs az egyik legjobb befektetés lehet kisbabád jövőjébe és kettőtök kapcsolatába.
Írta: Barta Veronika Anna, pszichológus és csecsemőmasszázzs oktató, a Varázsérintő blog készítője